Podsumowanie realizacji projektu pt. „Dziedzictwo kulturowe we Wrześni w 100-letnich murach Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni”.
Fundacja Dzieci Wrzesińskich w partnerstwie z Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni zrealizowała projekt pt. „Dziedzictwo kulturowe we Wrześni w 100-letnich murach Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni”, współfinansowany przez Gminę Września. W ramach tego projektu odbył się konkurs plastyczny dla młodzieży pt. „Piękno ukryte w budynku”. Zorganizowano także wystawę fotograficzną „Detale architektoniczne i konstrukcyjne budynku Liceum świadectwem sztuki budowlanej początków XX wieku”. Realizacja zadania wpłynęła na poszerzenie wiedzy mieszkańców Wrześni i okolic na temat piękna detali architektonicznych budynku najstarszej szkoły ponadgimnazjalnej w regionie, który jako jeden z 14 gmachów wpisany jest do rejestru zabytków miasta.
Nasza fundacja w partnerstwie z Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni oraz Towarzystwem Absolwentów i Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni zrealizowała także projekty współfinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Należy do nich zadanie publiczne p.t. „Oto sztuka – artyści wokół Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni”, które zaowocowało wystawieniem sztuki teatralnej „Mury” o dziejach gmachu Liceum, wydarzeniach w nim się rozgrywających z historią naszego państwa w tle. Autorką sztuki jest absolwentka Liceum, pani Marta Grzechowiak. Dzięki temu działaniu staraliśmy się rozbudzić w mieszkańcach regionu świadomość ich dziedzictwa kulturowego i potrzebę pielęgnowania tej wartości. Drugi projekt to „Obywatel LO”, w ramach którego wydana została publikacja „Na pamiątkę 100-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni” autorstwa p. Mariana Torzewskiego, zorganizowano cykl wykładów dla młodzieży pt.„Od szkoły pruskiej po szkołę współczesną” oraz powstała gazeta okolicznościowa zawierająca wspomnienia absolwentów Liceum p.t. „Opowieści budynku”
Adresując swoje działania do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu wrzesińskiego, chcieliśmy zapoznać ich z dziejami stuletniej szkoły na tle przemian społeczno-politycznych, jakie w tym czasie zachodziły w kraju, rozbudzić w nich poczucie przynależności do państwa i narodu który ma bogatą historię, kulturę i tradycje, na nowo wzmocnić znaczenie pojęć „szkoła” i „edukacja”.