W dniach 8-13 maja br. po raz szesnasty odbyło się Święto Teatru na Prowincji organizowane przez Fundację Dzieci Wrzesińskich i Samorządową Szkołę Podstawową im. Polskich Noblistów w Nowym Folwarku. W ramach Święta, jak co roku odbył się Ogólnopolski Przegląd Twórczości Teatralnej Maska, który służył wymianie doświadczeń zespołów teatralnych z różnych środowisk wiejskich i miejskich oraz Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „Wędrówką życie jest człowieka”. Konkursy połączone były z warsztatami teatralnymi, retorycznymi i recytatorskimi prowadzonymi przez profesjonalistów. Konfrontacje teatralne oceniało jury w składzie: Magdalena Pomierska-Śmigel i Andrzej Malicki – aktorzy, Elżbieta Górczyńska – pedagog i reżyser, opiekun młodzieżowego teatru Otczapy, Alicja Fojt – nauczycielka SSP w Marzeninie.
Młodych recytatorów oceniała komisja: Zenona Golc - recytatorka, laureatka wielu konkursów recytatorskich, także międzynarodowych, animator kultury, Wanda Polkowska-Malicka – aktorka Teatru Fredry w Gnieźnie, laureatka Konkursu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz Jarosław Wolański – siedlecki poeta. Warto nadmienić, że ta edycja projektu otrzymała honorowy patronat Ministra Edukacji Narodowej, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Starosty Wrzesińskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Września. Partnerami i współorganizatorami byłi: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego (Samorząd Województwa Wielkopolskiego) i Gmina Września, Starostwo Powiatowe we Wrześni, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Powiatowy Bank Spółdzielczy we Wrześni,
Teatr Fredry w Gnieźnie, Wrzesiński Ośrodek Kultury, parafia pw. św. Krzyża we Wrześni, Firma Jar-Col oraz okoliczne sołectwa. Patronat medialny nad projektem objęły: „Wieści z Ratusza”, „Przegląd Powiatowy”, Radio Września, TV Wielkopolska, NowaWrzesnia.pl, Wrzesnia365.pl, „Dyrektor Szkoły”, „Przemiany na Szlaku Piastowskim” i „Głos Nauczycielski”. W ramach przedsięwziecia odbył się również salonik poetycki z udziałem poetów: Jarosława Wolańskiego z Siedleckiej Grupy Literackiej Witraż, księdza Mirosława Kaczmarka - wieloletniego organizatora spotkań poezji śpiewanej Altersong w Dąbrowie koło Mogilna oraz wrzesińskich poetek Sabiny Liberkowskiej i Eugenii Dolaty. Przepiekną, klimatyczną dekorację towarzyszącą imprezie stworzyła wystawa prac Bogumiły Fic i Sabiny Liberkowskiej.
Wieczorek był poprzedzony spotkaniem autorskim z autorkami jubileuszowej publikacji „O zarażaniu pasją i optymizmem, czyli 15 lat teatru na Prowincji”, której redaktorem naczelnym była dyrektor SSP w Nowym Folwarku, Sławomira Czarnecka. Spotkanie na zakończenie i podsumowanie święta uświetniła swoim koncertem Marta Tadla.