30 lat dzialalności Fundacji
z okazji XXX-lecia założenia i działalności Fundacji przygotowaliśmy w pigułce zarys działań Fundacji:
Historia powstania
Fundacji Dzieci Wrzesińskich
Historia powstania Fundacji Dzieci Wrzesińskich sięga 1990 roku, kiedy to ówczesny Burmistrz Miasta i Gminy Września p. Celestyn Bachorz odbył wizytę do Kanady , gdzie wspólnie z wujkiem Lesem Celestynem Bachorzem dyskutowali nad pomysłem powołania fundacji. Rok później, w 1991 doszło do założenia Fundacji Dzieci Wrzesińskich, której misją było doskonalenie środowiska, w którym będą wychowywały się pokolenia dzieci i młodzieży. Zadanie to Fundacja osiągała kierując się hasłem „VISOR + RYGOR + VIGOR = VICTOR”, co oznacza „Z WIARĄ, W SOLIDARNOŚCI, PRZEZ PRACĘ DO SUKCESU”.
Fundacja dąży do osiągnięcia swoich celów poprzez kształtowanie, promowanie i inkubację inicjatyw, przedsięwzięć i idei w budowie lepszego środowiska w dziedzinie oświatowej, kulturalnej, społecznej i ekonomicznej, w którym będą się wychowywały i kształciły dzieci i młodzież regionu wrzesińskiego. Zasadami, którymi kieruje się fundacja jest tworzenie wartości i bogactw moralnych, etycznych i intelektualnych , zgodnych z prawem i etyką kultury chrześcijańskiej.
Pierwszym Prezesem Fundacji Dzieci Wrzesińskich został pan Les Celestyn Bachorz. Funkcję tę pełnił w latach 1991 – 2013, przebywając w tym czasie w Kanadzie. Dyrektorem Fundacji została pani Krystyna Poślednia, pełniąca funkcję do 30 stycznia 2005 roku. Od 31 stycznia 2005 roku do 18 stycznia 2010 roku funkcję Wiceprezesa Zarządu sprawowała pani Irena Hrycaj - Wołoszyn. Obecna Prezes, pani Lilla Pylak pełniła funkcję Wiceprezesa Fundacji od 18 stycznia 2009 roku, natomiast w dniu 8 sierpnia 2013 roku, po śmierci Lesa Celestyna Bachorza została wybrana na Prezesa Zarządu Fundacji Dzieci Wrzesińskich.
Aktualnie skład Zarządu Fundacji jest następujący:
- Lilla Pylak - Prezes Zarządu
- Aldona Perkiewicz - Wiceprezes Zarządu
Członkowie Zarządu:
- Irena Hrycaj - Wołoszyn
- Gabriela Jóźwiak-Dudek
- Piotr Orwat
- Eugeniusz Paterka
- Dorota Szykowna
- Liliana Kucza
- Sławomira Czarnecka
- Waldemar Grześkowiak
Rada Fundacji Dzieci Wrzesińskich
Przewodniczący: Jan Koralewski
Członkowie Rady:
- Władysław Dłoniak
- Tomasz Frankowski
- Bogdan Koczorowski
- Jacek Krajniak
- Hanna Orwat
- Jerzy Nowaczyk
- Józef Słomski
- Zenon Suchorski
- Bolesław Święciochowski
- Teresa Walińska
Kapituła Fundacji Dzieci Wrzesińskich
Przewodniczący: Bolesław Święciochowski
Wraz z rozpoczęciem działalności Fundacja Dzieci Wrzesińskich podjęła się organizacji i realizacji przedsięwzięć na rzecz mieszkańców Wrześni i powiatu wrzesińskiego:
- W latach 1991 – 1992 prowadzono zajęcia nauki języka angielskiego przez małżeństwo Quilty przybyłych z Kanady, a w latach 1993 – 1994 przez państwa Himsl, Kwapich, des Rochers, Wiliams również zamieszkujących Kanadę. W 1991 roku z inicjatywy proboszcza Kazimierza Głowa zorganizowano przy wrzesińskiej Farze Tydzień Kultury Katolickiej. W 1991 roku we Wrzesińskim Ośrodku Kultury przygotowano salę baletową, pełne wyposażenie sali pokryła Fundacja Dzieci Wrzesińskich. Sala przeznaczona była dla grup baletowych i tanecznych działających przy WOK- u. W październiku 1991 roku Fundacja zorganizowała Tydzień Kultury Katolickiej, w ramach którego odbyły się konferencje naukowe dla młodzieży, nauczycieli, lekarzy, rolników, koncert piosenki „Maria Carmen” dla młodzieży, widowiska słowno – muzyczne dla osób z Domu Seniora i chorych w szpitalu, spotkanie z dziećmi niepełnosprawnymi z Wrześni, Broniszewic i Mielżyna. W okresie maj 1991 – maj 1992 Fundacja dofinansowała Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich na zakup muzealiów oraz Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza na uzupełnienie wyposażenia pracowni informatycznej. W latach 1992 – 1993 Fundacja była organizatorem Ogólnopolskich Festiwali Piosenki Dziecięcej „Chwały Bożej Maksymalnej” transmitowanych przez TVP w programie „Ziarno”. Od 1992 roku Fundacja prowadziła program ekologiczny „Eko - Wrześnica - moda czy konieczność”, który otrzymał wysoką ocenę w konkursie organizowanym przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnych z USA. Za owy program przyznano Fundacji grant w wysokości 2500 dolarów. Efektem tego programu było powołanie związku gmin leżących w dorzeczu Wrześnicy do podjęcia wspólnego wysiłku zmniejszania jej zanieczyszczenia. W początkach działalności Fundacja organizowała coroczne konkursy języka angielskiego i języka niemieckiego, w których nagrodami były wyjazdy do Wielkiej Brytanii i Niemiec. W 1994 roku ruszył program „Internet dla Wrześni”, w ramach którego Fundacja stała się pierwszym „obywatelem” Internetu we Wrześni. Wydarzyło się to dnia 26 maja 1996 roku. W ramach programu zorganizowano Studio Internetu we Wrzesińskim Ośrodku Kultury, gdzie odbywały się kursy komputerowe dla mieszkańców Wrześni. Podjęto również akcję pozyskiwania komputerów dla szkół w ramach programu „Internet dla szkół”. Darczyńcami byli p. Adam Jóźwiak, p. Marian Rzeźnik, p. Bogdan Kowalski, p. Hanna i Celestyn Bachorzewie, PBS we Wrześni, PZU S.A., WBK oddział Września oraz Spółdzielnia Inwalidów „Wiosna Ludów”.
- W 1996 roku Prezes Les Celestyn Bachorz otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Września za działalność charytatywną. Trzy lata później w roku 1999 Prezes Les Celestyn Bachorz otrzymał tytuł Wielkopolanina 1999 roku.
- Od 1999 roku do dzisiaj Fundacja Dzieci Wrzesińskich organizuje Konkurs Piosenki dla dzieci i młodzieży z powiatu wrzesińskiego. Pomysłodawcami projektu byli p. Jadwiga Kowalczyk i p. Grzegorz Adamski, wrzesińscy muzykolodzy. Konkurs dzieli się na kategorie wiekowe, od przedszkola aż do szkół średnich. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem (corocznie bierze w nim udział ponad 150 uczestników). Patronat i dofinansowanie nad konkursem sprawuje Burmistrz Miasta i Gminy Września.
- W latach 2000 – 2004 Fundacja Dzieci Wrzesińskich w ramach promowania inicjatyw kulturalnych i oświatowych patronowała następującym konkursom: Szkolnemu Konkursowi Piosenki Obcojęzycznej, Międzygimnazjalnemu Konkursowi Piosenki Obcojęzycznej, Konkursowi Wokalnemu dla uczniów, Konkursowi Recytatorskiemu „Cudze chwalicie, swego nie znacie”
- W latach 2000 – 2004 Fundacja wraz z Nauczycielski Kolegium Języka Angielskiego zorganizowała Konkurs Języka Angielskiego, który w kolejnych latach rozszerzył zakres o znajomość języka niemieckiego. W wyżej wymienionych konkursach w 2008 roku wzięło udział ponad 200 uczestników.
- 22 maja 2002 roku Fundacja Dzieci Wrzesińskich została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem: 0000 1132 00 dzięki staraniom p. Ireny Hrycaj-Wołoszyn i p. Gabrieli Józwiak-Dudek.
- W 2004 roku Fundacja otrzymała z Urzędu Wojewódzkiego, Kancelarii Senatu oraz Starostwa Powiatowego we Wrześni fundusze na organizację półkolonii dla dzieci z Kazachstanu.
- 31 stycznia 2005 roku Fundacji Dzieci Wrzesińskich został przyznany status Organizacji Pożytku Publicznego.
- Fundacja Dzieci Wrzesińskich w 2009 roku zorganizowała wystawę malarską artysty p. Andrzeja Niedzielskiego. Opiekunem wystawy była profesor Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu p. Danuta Mączak.
- W roku 2010 fundacja była organizatorem:
- kursu komputerowego dla dorosłych mieszkańców powiatu wrzesińskiego
- dwóch koncertów charytatywnych na rzecz leczenia i rehabilitacji Weroniki, dziewczynki chorej na wodogłowie i porażenia mózgowe
- konkursu instrumentalnego „Chopin dla najmłodszych”
- cyklicznych warsztatów fotograficznych połączonych z corocznymi konkursami fotograficznymi
- corocznych warsztatów języka angielskiego oraz warsztatów przedmiotowych dla dzieci i młodzieży
- konkursu europejskiego dla uczniów szkół podstawowych powiatu wrzesińskiego
- konkursu „Europa łączy nas”
- W 2011 roku Fundacja przystąpiła do organizacji:
- konkursu z okazji 110-tej rocznicy Strajku Dzieci Wrzesińskich
- wspólnych projektów z Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni, a wśród nich: konkursu plastycznego „Piękno ukryte w budynku”, konkursu „Dziedzictwo kulturowe we Wrześni w stuletnich murach Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni”, konkursu „Stąpaj ostrożnie, stąpasz po wspomnieniach”, konkursu „Obywatel LO”,
- W marcu 2011 roku Fundacja Dzieci Wrzesińskich otrzymała od Ministra Edukacji Narodowej tytuł „Miejsce Odkrywania Talentów”.
- Od kilkunastu lat Fundacja Dzieci Wrzesińskich wspólnie ze Szkołą Podstawową w Nowym Folwarku organizuje Święto Teatru na Prowincji. Dotacje na realizację tego projektu pozyskiwane są z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Starostwa Powiatowego we Wrześni oraz Miasta i Gminy Września. Podczas święta odbywają się: ogólnopolski przegląd form teatralnych, konkurs recytatorski oraz ogólnopolska konferencja połączona z warsztatami dla nauczycieli. Atrakcją są coroczne koncerty aktorów i artystów scen polskich.
- 28 maja 2012 roku podczas obchodów 20-lecia Fundacja Dzieci Wrzesińskich otrzymała od Marszałka Województwa Wielkopolskiego Honorową Odznakę za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego.
- W 2012 roku Fundacja otrzymała od Prezesa Lesa Celestyna Bachorza pierwszą we Wrześni drukarkę 3D, której możliwości zaprezentował w 2014 roku p. Waldemar Grześkowiak podczas I Pikniku Naukowego i Konferencji Lepsza Edukacja. Uczniowie z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II we Wrześni mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach z obsługi tejże drukarki.
- W latach 2012 – 2013 Fundacja Dzieci Wrzesińskich realizowała projekt Rządowego Programu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ASOS 2012 – 2013 otrzymując dofinansowanie do projektu na działalność na rzecz osób starszych „Pomagamy sobie wzajemnie”.
- W marcu 2018 roku Prezes Fundacji Dzieci Wrzesińskich p. Lilla Pylak otrzymała z rąk redaktora naczelnego „Głosu Wielkopolskiego” tytuł „Osobowość Roku 2018” w kategorii Działalność Społeczna i Charytatywna. Prezes Lilla Pylak zdobyła I miejsce w powiecie w ww. kategorii.
- 2 września 2018 roku podczas Dożynek Powiatowych w Miłosławiu Starosta Wrzesiński p. Dionizy Jaśniewicz uhonorował Fundację Dzieci Wrzesińskich i wręczył statuetkę Lidera Powiatu Wrzesińskiego za działalność dla dobra naszego powiatu.
- Dzięki rekomendacji Fundacji Dzieci Wrzesińskich jedna z jej wolontariuszek wzięła udział w miesiącach od czerwca do lipca 2018 roku w Camp America – najsłynniejszym na świecie międzynarodowym programie studenckiej wymiany kulturalnej. Program ten łączy przygodę i wakacje z pracą w Stanach Zjednoczonych.
- W 2019 roku Fundacja uczestniczyła w akcji „Pomagamy jak umiemy” prowadzonej przez Rossmann. W ramach akcji na rzecz Fundacji zebrano kwotę w wysokości 21 tys. złotych, za którą zakupiliśmy wybrane w drogerii artykuły, które zostały przekazane w formie prezentów 42 podopiecznym Środowiskowego Domu Samopomocy „Na Skarpie” w Gozdowie
- W 2019 roku Fundacja uczciła 60 lat pracy p. Jacka Krajniaka, członka Rady Nadzorczej FDW.
- W 2019 roku z rekomendacji Prezesa Fundacji Dzieci Wrzesińskich p. Krzysztof Marek Nowak otrzymał Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego w Dziedzinie Kultury na realizację projektu – filmu dokumentalnego o wrzesińskim pisarzu i artyście Marianie Turwidzie.
- W latach 2019 – 2020 odbywały się warsztaty z rozwoju osobistego „Poznaj siebie” skierowane dla dzieci i młodzieży.
- W latach 2019 – 2020 Fundacja dwukrotnie pozyskała dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Starostwa Powiatowego we Wrześni na realizację filmu dokumentalnego ze scenami fabularnymi „120 Rocznica Strajku Dzieci Wrzesińskich” . Patronat nad projektem objęli Marszałek Województwa Wielkopolskiego p. Marek Woźniak, Starosta Wrzesiński p. Dionizy Jaśniewicz oraz Burmistrz Miasta i Gminy Września p. Tomasz Kałużny. Reżyserię filmu powierzono Krzysztofowi Markowi Nowakowi oraz Zdzisławowi Siwikowi, absolwentom Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W filmie wystąpili m.in. wybitny polski językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, historycy Marian Torzewski i Sebastian Mazurkiewicz, aktorzy Aleksander Machalica, Marcin Trzęsowski, Maciej Binkowski oraz wrześnianin Karol Krzeszowiec. W rolę dzieci wrzesińskich wcielili się uczniowie Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowym Folwarku.
- W marcu 2020 roku fundacja przekazała kwotę 3 tys. złotych dla stowarzyszenia Freelab Września na zakup fi lamentów do drukowania części przyłbic ochronnych, będących wsparciem służbom medycznym w czasie pandemii.
- Wspólnie z Wrzesińskim Stowarzyszeniem Przedsiębiorców i Kupców Fundacja przekazała dla Szpitala Powiatowego we Wrześni sprzęt ochronny dla ratowników medycznych na kwotę ponad 13 tys. złotych ze zbiórki zorganizowanej przez Fundację.
- W 2020 roku Fundacja Dzieci Wrzesińskich otrzymała dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu dotacyjnego „Kultura w sieci” na realizację zadania „Zbiory i historia Muzeum Dzieci Wrzesińskich”. Celem projektu było upowszechnienie działalności i dorobku instytucji w przestrzeni cyfrowej. W ramach projektu zostało nagranych 15 odcinków o historii muzeum, które zostały przekazane dyrektorowi muzeum Dzieci Wrzesińskich. Reżyserem filmu jest Krzysztof Marek Nowak, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
- W styczniu 2022 roku Fundacja była organizatorem koncertu charytatywnego dla Marcina, ofiary wypadku samochodowego. Koncert odbył się we Wrzesińskim Ośrodku Kultury.
- W marcu 2022 roku Fundacja przekazała stypendia pieniężne dla pięciorga najlepszych uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni. Stypendia pomogą uczniom w rozwijaniu ich zainteresowań oraz spełnianiu naukowych dążeń.
Tytuł Człowieka Roku jest wyrazem najwyższego uznania społeczności lokalnej i nadawany jest na podstawie Regulaminu, przez Kapitułę osobom szczególnie zasłużonym dla powiatu wrzesińskiego. W skład Kapituły wchodzą laureaci poprzednich edycji oraz inne osoby zaproponowane przez Zarząd Fundacji Dzieci Wrzesińskich i zaakceptowane przez Radę Fundacji. Tytuł Człowieka Roku może być nadany danej osobie tylko raz za konkretne osiągnięcia w danym roku lub za długotrwałą i systematyczną pracę na rzecz powiatu wrzesińskiego. Kandydatów do otrzymania tytułu mają prawo zgłaszać zarejestrowane instytucje i organizacje społeczne działające na terenie powiatu wrzesińskiego oraz pełnoletni i niepełnoletni mieszkańcy powiatu wrzesińskiego.
Z historii wyróżnień.
Wyróżnienia Obywatelskie przyznane przez Fundację Dzieci Wrzesińskich:
w 1991roku : prof. Franciszek Karpiński w dziedzinie kulturalno-oświatowej Lech Jurkiewicz w dziedzinie społecznej, Zbigniew Sypniewski w dziedzinie sportu
w 1992roku : Domicela Cierpiszewska i Władysław Dłoniak w dziedzinie kulturalno-oświatowej, Ryszard Klimczak w dziedzinie sportu, Bogdan Koczorowski i Józef Słomski w dziedzinie w dziedzinie społecznej
w 1993 roku : Mariusz Sygrela w dziedzinie sportu, Jacek Krajniak w dziedzinie społecznej, Andrzej Jabłoński i Ryszard Jabłoński w dziedzinie gospodarczej
w 1995 roku : Zbigniew Waszak, Michał Wojciechowski, Bernadetta Czerniejewska w dziedzinie kulturalno-oświatowej, Adam Kaczor w dziedzinie sportu, Jan Musiałkowski w dziedzinie społecznej, Ewa Waśkowiak w dziedzinie gospodarczej
w 1996 roku : Bolesław Święciochowski w dziedzinie kulturalno-oświatowej, Ewa Kuchcińska-Trawińska w dziedzinie społecznej, Mirosław Chudy w dziedzinie sportu, Anna Sobkowiak, Teresa Jaśniak w dziedzinie gospodarczej
w 1997 roku : Andrzej Pujdak w dziedzinie sportu, Leopold Kostrzewski w dziedzinie kulturalno-oświatowe, Tomasz Kałużny w dziedzinie społecznej, Bogdan Kowalski w dziedzinie gospodarczej
w 1998 roku : Tomasz Miara w dziedzinie społecznej, Teresa Walińska w dziedzinie kultury i oświaty, Władysław Szalbierz w dziedzinie gospodarczej, Zbigniew Kamiński w dziedzinie sportu
Zwycięzcy Konkursu Człowiek Roku :
Człowiek Roku 2000 - Jacek Krajniak, Zbigniew Sypniewski
Człowiek Roku 2001 - Eugeniusz Paterka
Człowiek Roku 2002 - ks. Kazimierz Głów
Człowiek Roku 2003 - Bolesław Święciochowski
Człowiek Roku 2004 - Krystyna Jędraszewska
Człowiek Roku 2005 - Maria Buta
Człowiek Roku 2006 - Stefania Czarnecka
Człowiek Roku 2007 - Stanisław Filipiak
Człowiek Roku 2008 - Ryszard Matuszak
Człowiek Roku 2009 - Ewa Lenartowicz
Człowiek Roku 2010 - Halina Rembowicz
Człowiek Roku 2011 - Elżbieta Soszyńska
Człowiek Roku 2012 - Mateusz Michalski
Człowiek Roku 2013 - Agnieszka Więcek
Człowiek Roku 2014 - Tomasz Kałużny
Człowiek Roku 2015 – Dionizy Jaśniewicz
Człowiek Roku 2016 - Marianna Okoniewska
Człowiek Roku 2017 - Robert Wardak
Człowiek Roku 2018 - Alina Czajkowska
Człowiek Roku 2019 - Jerzy Osypiuk
Człowiek Roku 2020 - Teresa Piskorż
Celem pozyskiwania dotacji na realizację projektów Fundacja Dzieci Wrzesińskich współpracuje z następującymi instytucjami:
- Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego:
- Święto Teatru na Prowincji
- realizacja projektu – film dokumentalny „120 Rocznica Strajku Dzieci Wrzesińskich”
- sceny fabularne do filmu „120 Rocznica Strajku Dzieci Wrzesińskich”
- Narodowym Centrum Kultury:
- „Zbiory i historia Muzeum Dzieci Wrzesińskich”
- Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej:
- ASOS 2012 – 2013
- Starostwem Powiatowym we Wrześni:
- konkursy recytatorskie w ramach Święta Teatru na Prowincji
- kostiumy do scen fabularnych filmu „120 Rocznica Strajku Dzieci Wrzesińskich”
- Urzędem Miasta i Gminy Września:
- Konkursy Piosenki
- Konkursy Fotograficzne
- podsumowanie konkursów matematycznych w powiecie wrzesińskim
- Święto Teatru na Prowincji
- Konkursy Europejskie
- projekt „Niezwyczajni Bohaterowie”
- konkurs filmowy
- realizacja filmu dokumentalnego „Andrzej Prądzyński - walczący i pracujący”
- Gminą Nekla:
- dokument „Nekielski skarb – kościół parafialny p.w. Świętego Andrzeja Apostoła”
Fundacja Dzieci Wrzesińskich udziela pomocy w formie dofinansowania do:
- Powiatowych Konkursów Matematycznych organizowanych przez Samorządowa Szkołę Podstawową nr 3 im. Mikołaja Kopernika we Wrześni
- Konkursów Omnibus organizowanych przez Samorządową Szkołę Podstawową nr 6 im. Jana Pawła II we Wrześni
- Międzynarodowych Konkursów Szachowych organizowanych przez Samorządową Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Marzeninie
- Festiwali Piosenki Obcojęzycznej organizowanych przez Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni
- spartakiad podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy „Na Skarpie” w Gozdowie
- zakupu podręczników i wyprawek szkolnych
- zakupu słodyczy i upominków dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych im. J. Korczaka we Wrześni
- cyklicznych pikników dla niepełnosprawnych wraz ze Starostwem Powiatowym we Wrześni i PCPR
- wypoczynku letniego dla dzieci organizowanego przez parafię Świętego Ducha i wrzesińską Farę
- wypoczynków letnich w górach i nad morzem dla osób ze Stowarzyszenia Osób Niesłyszących i Niedosłyszących we Wrześni
- wyjazdu turystycznego osób zrzeszonych we Wrzesińskim Stowarzyszeniu Abstynentów „Jantar”
- wyjazdów rehabilitacyjno – turystycznych podopiecznych Stowarzyszenia Wrzesiński Klub „Amazonki”
- pikników rodzinnych organizowanych przez Samorządową Szkołę Podstawową nr 6 im. Jana Pawła II we Wrześni
- Święta Sznytki zorganizowanego przez Samorządową Szkołę Podstawową im. Polskich Noblistów w Nowym Folwarku
- Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
- koncertów charytatywnych na rzecz uchodźców z Ukrainy
W latach 2020-2022 Fundacja pozyskała na realizację projektów ponad 190.000 złotych.